FAQ
FAQ

Täysi-Värillinen LED-näyttö (Vuokraus)

13 Oct, 2026
Huomautus: Kaikki seuraavat kysymykset ja vastaukset perustuvat todellisiin tuotespesifikaatioihin, eikä muita parametreja ole valmistettu. Tarkat luvut (jännite, teho, suojaustaso, säteen kulma, pisteetäisyys, kirkkaus, paino, koko, käyttöikä jne.) jokaisessa vastauksessa mainitut ovat kaikki johdettu spesifikaatiotaulukosta.

01. Mitä sisä- ja ulkomalleja on saatavilla vuokranäytöille? Kuinka valitsen pikselivälin?

Vuokrasarjaan kuuluvat sisämallit P2.604/P2,976/P3.91 ja ulkomallit P2.604/P2,976/P3.91/P4.81. Mitä pienempi pikseliväli, sitä selkeämpi kuva, pikselitiheys jopa 147 456 pistettä/m² (P2.6). Sisätilojen sulkemiseen-etäisyystapahtumat, valitse P2.6/P2,97; pitkäksi aikaa ulkokäyttöön-kaukokatselu, P3.91/P4.81 tasapainottaa selkeyttä ja budjettia.

02. Mikä IP-luokitus vaaditaan vuokratuilta ulkotiloihin? Voikoniitä käyttää sateessa?

Vuokraseinäkkeillä on IP65-suojausluokka, janiitä voidaan käyttää suoraan ulkona sateisissa esityksissä,näyttelyissä ja tapahtumissa. Sisätilojen vuokranäytöt ovat IP43-luokkaa jane soveltuvat vain sisätiloihin, joissa ei ole altistumista sateelle. Ulkoprojekteihin muista valita IP65-mallit (P2.604/P2,976/P3.91/P4.81).

03. Onko vuokranäyttöjen kirkkaus riittävä ulkokäyttöön päiväsaikaan?

Kyllä. Ulkona vuokrattavissanäytöissä on valkotasapainon kirkkaus ≥4000 cd/m², joten sisältö pysyy selvästinäkyvissä ulkona päivänvalossa. Sisämalleissa on valkotasapainon kirkkaus ≥600 cd/m², sopii pimeään-näyttämölle janäyttelysaleihin ilman häikäisevää.

04. Mikä on vuokranäyttöjen virkistystaajuus ja harmaasävy? Tuleeko kuvauksen aikana skannausviivoja?

Vuokranäytöillä on virkistystaajuudet ≥1920/3840 Hz ja harmaasävy 256–65 536 tasoa. Korkea virkistystaajuus yhdistettynä korkeaan harmaasävyyn tarkoittaa, ettei skannausviivoja tai välkkymistä kuvattaessa kameralla tai puhelimilla, jotenne sopivat suorien suoratoistoon,näyttelyn tallentamiseen ja muuhun korkeaan.-vaativat ampumisskenaariot.

05.Kuinka painava vuokraseinäkaappi on? Onko toimitus kallis?

Vuokranäytöt käyttävät 500×500 / 500×1000mm kuoppa-valettuja alumiinikaappeja, jotka ovat korkeat-vahvuus, korkea-tarkkuus ja ei-muodonmuutos. Kevyt muotoilu vähentää toimituskuluja. Moduulit ovat 250×250 mm, ja kaapit voidaan purkaa ja huoltaa itsenäisesti, mikä pitää säännölliset siirto- ja kuljetuskustannukset alhaisina.

06. Onko vuokranäyttöjen asentaminen tapahtumiinnopeaa? Kuinka monta ihmistä tarvitaan?

Nopeasti. Vuokrasarja keskittyynopeaan käyttöönottoon. Kuole-valetut alumiinikaapit ovat korkeat-tarkkuus itsenäisellä purkamisella ja huollolla. Moduulit ovat 250×250mm ja kaapit ovat 500×500/500×1000 mm standardoituun jatkoksiin. Muutama henkilö paikalla voinopeasti suorittaa suurten laitteiden asennuksen ja purkamisen-alueennäytöt, jotka soveltuvat kiertueelle,näyttelyihin ja muihin lyhyisiin-sykliprojektit.

07. Mikä on vuokranäyttöjen käyttöikä? Vaurioittaako toistuva purkaminen ja kokoaminenniitä?

Vuokranäytöillä on käyttöikä ≥100 000h. Kaappi on korkea-vahvuus, korkea-tarkkuusmuotti-Valettu alumiinirakenne, joka ei väänny ja kestää toistuvan purkamisen, kokoamisen ja kuljetuksen. Itsenäisen purkamisen ja huoltorakenteen ansiosta yksittäiset moduulit ja virtalähteet voidaan vaihtaa erikseen, mikä pidentää kokonaiskäyttöikää.

08.Kuinka valitsen ulkona vuokrattavannäytön P2.6 ja P4.81 välillä?

Se riippuu katseluetäisyydestä ja budjetista. P2.6 (suurin pikselitiheys 147 456 pistettä/m²) sopii mediumille-kohtaan-sulje-etäisyys ulkona lavoista ja bränditapahtumista, jotka tavoittelevat teräväpiirtoa. P4.81:llä on suurempi pikseliväli ja alhaisemmat kustannukset, mikä sopii suuriin avoimiin-ilmaesityksiä kaukaa katsottuna. Molemmat ovat ulkokäyttöön IP65 ja kirkkaus ≥4000 cd/m².

09. Mitkä ovat vuokraseinäkkeiden moduuli- ja kaappikoot? Onkoniitä helppo varastoida?

Moduulin standardi on 250×250 mm, ja kaappeja on 500×500mm ja 500mm×1000mm. Vakiokoot helpottavat varastojen säilyttämistä ja sekaliitoksia. Jos jokin osa on vaurioitunut, vaihda se samaan-koko moduuli tai kaappi vaikuttamatta kokonäyttöön.

10. Voidaanko vuokranäytöt huoltaa itsenäisesti? Kuinka korjaanne, josne rikkoutuvat paikan päällä?

Kyllä. Vuokrasarja tukee itsenäistä purkamista ja huoltoa. Yksi moduuli (250×250mm) tai kaappi (500×500/1000mm) voidaan irrottaa ja vaihtaa erikseen ilman kokonäytön purkamista. Kuoppa-valettu alumiini kaapin rakenne on vakaa, ja edelleen-sivustonnopea vaihto palauttaa toiminnan viivyttelemättä tapahtumaa.

11.Voiko IP43-luokan vuokraseiniä käyttää ulkona?

Ei. Sisätilojen vuokraseinämillä on vain IP43-suojaus, eivätkäne ole sateenkestäviä. Niitä voidaan käyttää vain sisätiloissa ja ympäristöissä, joissa ei ole vesisuihkua. Ulkona sateisissa tai kosteissa kohteissa on käytettävä ulkona IP65-malleja (P2.604/P2,976/P3.91/P4.81), muuten vesi pääsee sisään ja aiheuttaa vahinkoa.

12. Millainen on vuokranäyttöjen selkeys ja väritnäyttämön taustalla?

Stage-taustat käyttävät yleisesti sisätiloissa P2.6/P2.97/P3.91, pikselitiheys jopa 147 456 pistettä/m² (P2.6) ja harmaasävy 256–65 536 tasoa, jotka tarjoavat rikkaan värisävyn. Virkistystaajuuksilla ≥1920/3840 Hz, kameralla kuvattaessa ei ole raitoja. Sisätilojen kirkkaus on ≥600 cd/m², antaa pehmeän ja selkeän ilmeen tummalle-lavaesityksiä.

 

 

 

 

Pyydä tarjousnyt!